.
EN / TR

Ayrıcalık arayanların vazgeçilmez adresi ...

Ayrıcalık arayanların vazgeçilmez adresi ...

Anasayfa » Alaçatı » Gezilecek yerler

     Ülkemizin son yıllarda en gözde tatil noktalarından biri olan Alaçatı, bu kadar popüler olmayı hak edecek güzelliklere fazlasıyla sahip. Tarihi yapıya sahip evleri ve butik otelleri, sevimli ve kaliteli mekanları, eğlence hayatı, birbirinden güzel koyları ve plajları ile Çeşme'nin göz bebeğidir Alaçatı. Alaçatı tatiliniz sırasında mutlaka gezmenizi önerdiğimiz yerler var.

Alaçatı Evleri

     Alaçatı'da geçmişi 100-150 yıl önceye dayanan, çok iyi korunmuş ve halen korunmaya çalışılan 1300 taş ev bulunuyor. 19. yüzyılın ortalarında Hacı Memiş Ağa'nın çalışmaları ve civardan getirilen Rum işçilerin katkıları sonucunda, Alaçatı'nın güneyindeki bataklık bölge kurutularak yerleşime açılmış. Buraya yerleşen Rumlar, yörenin imarında büyük rol oynamışlar. Rum mimarisinin etkisinde kalan Alaçatı'da evler, yöreye özgü taşlardan, daha ziyade cumbalı ve iki katlı olarak inşa edilmiş. Evlerin alt kat duvarlarının, birinci kat duvarlarına göre daha kalın olduğu göze çarpıyor. Çoğu bahçeli olan tipik Alaçatı evleri, Balanbaka dağındaki taş ocaklarından çıkarılan açık renkli, yumuşak taşlardan yapılmış. Duvarlarda çimento yerine kullanılan özel harç, yapıların yazın soğuk, kışın sıcak kalmasını sağlıyor. Eski zamanlarda Alaçatı evlerinin alt katları tütün depolamak veya hayvan barındırmak, üst katları ise yaşam alanı olarak kullanılmış.

alaçatı tarihi ile ilgili görsel sonucu     alaçatı meydanı ile ilgili görsel sonucu

Yel Değirmenleri

     Alaçatı'nın bir diğer simgesi de tarihi Alaçatı Yel Değirmenleri'dir. Büyük kısmı restore edilip cafe ve restoran olarak hizmete giren yel değirmenlerini mutlaka gezin.

alaçatı tarihi ile ilgili görsel sonucu

Alaçatı Meydanı

     Günün her saati hareketin devam ettiği ve Alaçatı'nın kalbi sayılacak yerdir Alaçatı Meydanı. Kafeler, restoranlar, dükkanlar burada yer alır. Alaçatı'yı keşfetmeye başlamak için ideal noktalardan biridir.


 ile ilgili görsel sonucu          alaçatı kafeleri ile ilgili görsel sonucu


Alaçatı Köy Pazarı

     Cumartesi günleri kurulan "Alaçatı Köy Pazarı" beldeyi adeta şenlendirir, sokaklarda bayram havası estirir. Bu pazarda neler bulabileceğinize gelince, yöre halkının bahçelerinde yetiştirdiği taze sebzeler, meyveler, mevsim otları başta gelir. Alaçatı çarşısında ise özel tasarım kıyafetler, çantalar, ayakkabılar bulabilirsiniz. Alaçatı'nın marifetli insanlarının ürettiği rengarenk takılar ve aksesuarlardan alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.
     
     alaçatı köy pazarı ile ilgili görsel sonucu          


Hacı Memiş Ağa Camii

     Tarihi yerlere ilginiz varsa Alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii gezmenizi önerdiğimiz yerlerden biri. Caminin yapım tarihi yaklaşık 200 yıl öncesine dayanıyor.

alaçatı Hacı Memiş Ağa Camii ile ilgili görsel sonucu

Dutlu Kahve

     Hacı Memiş Mahallesi'nde bulunan Alaçatı Dutlu Kahve, bölgenin en eski mekanlarından biri. Burada bir kahve molası verip, dut ağaçlarının altında keyifle vakit geçirmeden eve dönmeyin.

alaçatı dutlu kahve ile ilgili görsel sonucu

Plajlar

     Alaçatı'da genellikle "beach club" konseptine sahip plajlar bulunuyor. Gündüz deniz-güneş, akşam parti-eğlence ikilisine ev sahipliği yapıyor bu yerler. Bu özel işletmelerin yanı sıra Alaçatı'nın en ünlü plajı olan Çark Plajı'na gidebilirsiniz. Burası özellikle sörfçülerin en çok tercih ettiği koy Alaçatı'da. Aya Yorgi Koyu da bölgenin en popüler plajlarına ve beach clublarına ev sahipliği yapıyor. Aya Yorgi'yi de mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.


alaçatı plajları ile ilgili görsel sonucu

Alaçatı, yarımadada Çeşme, Ilıca, Şifne, Çiftlikköy, Dalyan gibi tatil noktalarına da yakın konumda bulunuyor. Eğer vaktiniz varsa bu beldeleri de gezebilirsiniz.
 
yukari