.
EN / TR

Ayrıcalık arayanların vazgeçilmez adresi ...

Ayrıcalık arayanların vazgeçilmez adresi ...

Anasayfa » Alaçatı » Alaçatı'nın neyi meşhur?

Yel Değirmenleri

     Yaklaşık 150 yıl önce kurulan Alaçatı Yel Değirmenleri, Alaçatı'nın simgesidir. Günümüzde bu tarihi yapılar koruma altındadır; tamamı restore edilen değirmenlerin bazıları kafe ve restoran olarak hizmete açılmıştır.

alaçatı tarihi ile ilgili görsel sonucu

Alaçatı Evleri

     Klasik Alaçatı mimarisini yansıtan Alaçatı Evleri, bölgeye eşsiz dokusunu yansıtan yapılardır. Dar sokaklarda kurulu olan bu taş evler aynı zamanda Alaçatı'da yeni inşa edilen yapılara ilham vermektedir.

alaçatı evleri ile ilgili görsel sonucu

Sakız Ağaçları

     Alaçatı, Türkiye'de damla sakızı ağacının tek yaşam alanıdır. Sayıları yaklaşık 300 adet olan bu değerli ağaçlar koruma altındadır.

sakız ağacı ile ilgili görsel sonucu

Kumru

     Çeşme-Alaçatı'ya kadar gelip de kumru yemeden dönmek olmaz. Siz de kendinizi bu lezzetten mahrum etmeyin. Enfes kumrular aklınızda değil, midenizde kalsın. Özel ekmeği nohut mayasından yapılıyor ve üstü susamlı. İçinde sucuk ve salam var, sosis yok. Üstüne domates ve kaşar peyniri, hepsi bu.Kumru ekmeklerinin içi de kömür ateşinde ısıtıldığı için elinizi yakacak kadar sıcak leziz. Peynir yarı eritilmiş halde, ekmek çıtır çıtır. Kumru lezzetli malzemelerin çok dengeli bir karışımı. Masaya turşu ile beraber geliyor. Orjinal tarifte ketçap ve mayonez yok ama masalarda mevcut, isteyen ekleyebilir.  

alaçatı kumru ile ilgili görsel sonucu

Alaçatı Kahvaltısı

     Alaçatı sofrası denince akıllara ilk gelen eşsiz lezzetteki meşhur Alaçatı kahvaltılarıdır. Organik sebze ve meyvelerin, tadına doyamayacağınız reçellerin, Ege peynirlerinin, köy yumurtalarının süslediği bu kahvaltı sofrası Alaçatı'nın vazgeçilmezidir.


 ile ilgili görsel sonucu

Kabak Çiçeği Dolması

     Sabahın çok erken saatlerinde, henüz açmışken toplanan ve çok özel bir lezzet olan kabak çiçeği dolması Alaçatı'da tatmanızı önerdiğimiz lezzetlerden.

kabak çiçeği dolması ile ilgili görsel sonucu

Sakız Muhallebisi

     Damla sakızının ülkemizdeki tek üretim yeri olan Alaçatı, sakız ve ürünlerinin de vatanı aynı zamanda. Sakızlı muhallebi denemeniz gereken lezzetler arasında. Bunun yanı sıra sakız reçeli, sakızlı kurabiye ve sakızdan yapılan çeşitli tatlılar da listenizde mutlaka olmalı.

Sakız Muhallebisi ile ilgili görsel sonucu

Alaçatı'da sörf

     Rüzgar sörfü konusunda ünü ülke sınırlarını aşan Alaçatı, bölgede açılan sörf okullarıyla pek çok kişiyi bu spora teşvik ediyor. Her yıl yüzlerce kişi buraya sörf yapmaya ve sörf öğrenmeye geliyor. Bu durum yörede birçok sörf okulunun açılmasını sağlıyor. Gerek kendi malzemeleriyle eğitime katılmak isteyenler ya da ekipman kiralayarak bu okula gelmek isteyenlerin en büyük tutkusu rahatça ve özgürce Alaçatı sahillerinde sörf yapılıyor.


alaçatı tarihi ile ilgili görsel sonucu
 
yukari